Sistem računarske mreže danas, daleko je od povezivanja računara u jednom objektu zarad međusobne komunikacije. Potrebe savremenog poslovanja prevazišle su razliku u komunikaciji sa km lokalnim serverom. Ili pak nekom uslugom koja se izvršava negde daleko od nas na nama nepoznatoj lokaciji. Međusobna povezanost na nivou lokalne računarske mreže (LAN) ili šire (WAN) neophodni su u svakodnevnom poslovanju.
Izgradnja računarskih mreža, a zatim i razvoj interneta i njegovih servisa stavili su računare u nove uloge. Došlo je do znatnog povećanja broja korisnika i promenili su način na koji se koriste. S vremenom, sve veći broj različitih uređaja postaje umrežen. Sve je više usluga koje nam nudi mrežno okruženje. U mreže se danas i pored računara i pametnih telefona vezuju i drugi uređaji. Daćemo kao primer: televizori, pametni kućni aparati, automobili itd. Razvoj sistema računarskih mreža je počeo odprilike kada i razvoj UNIX operativnog sistema. To je bilo početkom sedamdesetih godina. Cilj umrežavanja komunikacione opreme jeste formiranje jednog virtualnog radnog okruženja. Unutar tog okruženja bi uredjaji različitih proizvođača delili svoje resurse. Misli se na procesnu snagu, skupe periferije kao što su štampaci, ploteri, diskovi i slično). Pri tome, takvo okruženje treba da je transparentno tako da korisnik što manje primećuje njegovo postojanje.
Postoji više vrsta računarskih mreža. Svaka definiše mrežne protokole koji su skup pravila. To su pravila za prikaz, signaliranje, proveravanje, podataka koji su potrebni za slanje informacije preko neke mreže.
Ethernet je mrežna tehnologija za LAN mreže, temeljena na frame načinu rada. To znači da se podaci šalju u paketima koji su prilagođeni za slanje preko računarske mreže. Ethernet definiše i protokole pomoću kojih se vrši prenos podataka u mreži. Ethernet, poznat i pod imenom IEEE 802.3, je postao najrasprostranjeniji standard za računarske mreže koji se počeo razvijati ranih 1990-tih. Sve do danas drži primat te je skoro u potpunosti zamenio ostale mrežne tehnologije za LAN mreže kao što su Token Ring ili FDDI.
Wi-Fi je bežični način umrežavanja računara gde se podaci između računara prenose pomoću radio frekvencija (RF) i odgovarajućih antena. Najčešće se koristi u LAN mrežama (WLAN), dok se u poslednje vreme sve više nudi i bežični pristup WAN mreži.
Lokalne računarske mreže (LAN) su uglavnom prepuštene razvoju i održavanju od strane lokalno zaposlenih. Mnogi čak nemaju adekvatna znanja iz oblasti informacionih tehnologija. Tako organizovan razvoj i održavanje računarske mreže ima negativan uticaj na funkcionisanje informacionih sistema u celini. Kao i svaka druga oblast u okviru informacionih tehnologija i sistemi računarske mreže imaju dinamičan razvoj.
Savremena računarska mreža podrazumeva:
Da bi se komunikacija obavljala neometano, neophodno je da sistem koji povezuje uređaje funkcioniše brzo i efikasno. WAN mrežama aktivno se bave ljudi čije je delatnost usko vezana za računarske mreže. Kao npr telekomunikacione kompanije, internet provajderi…
Projekat računarske mreže mora da uzme u obzir postojeće stanje informacionog sistema korisnika. Naravno i trenutne realne potrebe i procenu rasta informacionog sistema. Kako po pitanju servisa tako i po broju korisnika. Uzimajući ove činjenice u obzir moguće je odrediti adekvatne tehnologije i opremu koji će zadovoljiti navedene potrebe.
Ovako projektovana računarska mreža daje korisniku mogućnost da razvija dalje svoj informacioni sistem. Pritom ne mora da brine da li njegova lokalna računarska mreža može da zadovolji nove zahteve.
Zatražite ponudu ili nas pozovite!
Alarm Inženjering© sva prava zadržana
Website made by Profesionalci